W przedszkolu w Drawsku Pomorskim odbyło się spotkanie podsumowujące działania związane z ewakuacją przedszkolaków, która została przeprowadzona w dniu 3 marca 2021r. na skutek powiadomienia placówki o podłożeniu ładunku wybuchowego.
W spotkaniu oprócz dyrektora placówki pani Teresy Paluch udział wziął burmistrz Drawska Pomorskiego Krzysztof Czerwiński, mł. bryg. Andrzej Podolak – zastępca komendanta PSP w Drawsku Pomorskim, Michał Walkiewicz prezes stowarzyszenia Żarek oraz dowódcy JRG w Drawsku Pomorskim, którzy kierowali akcją ewakuacji w dwóch budynkach przedszkola. Wszystkie te osoby zaangażowane były bezpośrednio w prowadzenie akcji.
Podziękowania za zaangażowanie w akcję
Dyrektor przedszkola podziękowała strażakom za realizację działań ewakuacyjnych i wcześniejsze próbne alarmy, które pozwoliły wypracować metody i nawyki związane z szybką ewakuacją dzieci z budynku. Zastępca Komendanta PSP w Drawsku Pomorskim podkreślił jak ważna jest w takim momencie współpraca kadry ze strażakami. Zaznaczył również, że ewakuacja dzieci w dwóch budynkach przebiegła bez problemu i została szybko przeprowadzona. Burmistrz Drawska Pomorskiego podczas spotkania podziękował zarówno nauczycielom jak i strażakom za sprawne działania i zapewnienie bezpieczeństwa przedszkolakom.
Podczas omawiania akcji ratunkowej podkreślono, że na duże uznanie zasługuje kadra Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy w Drawsku Pomorskim przy ul. Chrobrego. Na potrzeby prowadzenia działań ratunkowych strażacy przejęli budynek, gdzie dzieci uzyskały schronienie. Kadra zorganizowała koce, materace, ciepłe napoje oraz zajęła się dziećmi do czasu zakończenia akcji.
Przekazanie koców termicznych
Spotkanie to było również okazją do przekazania 200 szt. koców termicznych, które zakupiło stowarzyszenie Żarek. Zakup i przekazanie koców to efekt pomysłu jaki podsunęła jedna z mieszkanek Drawska Pomorskiego. Podczas ewakuacji dzieci z drawskiego przedszkola część z nich wyszła z budynku bez kurtek i ciepłych ubrań. W tym dniu panowały niskie temperatury. Jednak jak podkreślaj strażacy narażenie dzieci na przebywanie na mrozie jest zdecydowanie bardziej bezpieczne niż ich szybki powrót do zagrożonego budynku.
Podczas spotkania ustalono, że przekazane koce termiczne będą w każdym z pomieszczeń przedszkolnych. W sytuacji ewakuacji jednym z obowiązków nauczyciela będzie zabranie koców i po dotarciu do bezpiecznego miejsca poza budynkiem okrycie dzieci kocami, tak aby nie narażać ich na zmarznięcie.
Stowarzyszenie Żarek działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa
Od wielu lat strażacy oraz członkowie stowarzyszenia Żarek wspomagają mieszkańców regionu w zakresie bezpieczeństwa. Przekazanie koców to jedno z takich działań. Do wcześniejszych należy zaliczyć doposażenie mieszkańców regionu w kila tysięcy czujników tlenku węgla, ozonowanie pomieszczeń i pojazdów, rozdawanie środków dezynfekcyjnych, maseczek czy zakup i rozmieszczenie we współpracy z urzędem miejskim defibrylatorów AED na terenie miasta.