Problem podjęcia dyżurów dotyczył pory nocnej i dni wolnych od pracy. Szukając jego rozwiązania, samorząd powiatowy rozważał nawet możliwość otwarcia całodobowej, przyszpitalnej apteki, jednak po wstępnej analizie prawnej, ekonomicznej, lokalowej i personalnej, okazało się to niemożliwe.
Dlatego też starosta Krzysztof Lis zaprosił właścicieli szczecineckich podmiotów aptekarskich i osoby ich reprezentujące na spotkanie, w którym uczestniczyli również posłanka na Sejm RP Renta Rak, wicestarosta Daniel Rak oraz prezes Środkowopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Koszalinie Katarzyna Puna-Brundo.
Polecany artykuł:
Już na samym początku aptekarze zaznaczyli z całą mocą, że brak deklaracji pełnienia rzeczonych dyżurów nie wynika z ich złej woli, a ograniczeń ustawowych i braków kadrowych. Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu, podkreślali, że w porze nocnej pojawia się naprawdę niewielu pacjentów, a nawet jeśli już przekraczają próg apteki, to niezwykle rzadko zakupują leki pierwszej potrzeby. Z reguły, w sytuacjach pilnych zagrażających zdrowiu, pacjenci kierują swoje kroki prosto na Szpitalny Oddział Ratunkowy lub do podmiotu świadczącego nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.
Farmaceuci zwrócili uwagę na inny problem
W ich odczuciu dużo istotniejszy, a mianowicie braku dyżurów aptek w tzw. czerwone dni kalendarza, a więc takie święta jak: Nowy Rok, Trzech Króli, Wielkanoc, Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, Boże Ciało, Święto Wojska Polskiego, 1 listopada-Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, czy Święta Bożego Narodzenia, kiedy to pacjenci pozbawieni są możliwości zakupienia leków. Apteki nie mogą ich pełnić z powodu braku kontraktu z NFZ.
Wychodząc tym potrzebom naprzeciw, starosta Krzysztof Lis oraz wicestarosta Daniel Rak zadeklarowali, że jeśli farmaceuci zgodzą się pełnić dyżury w w/w dni, to samorząd powiatowy pokryje wszelkie koszty z tym związane.
Polecany artykuł:
Tak też się stało, a przedstawiciele aptek bardzo szybko ustalili między sobą które z podmiotów będą pełniły ośmiogodzinne dyżury w „czerwone dni” do końca br. Szczecinek będzie zatem jednym z niewielu miast, w którym apteki będą otwarte przez cały rok.
Uzgodniono również, że z powodu ograniczeń ustawowych i kadrowych, apteki będą czynne codziennie do godziny 19:00, a niektóre do godz. 21:00.
Najprawdopodobniej nowy harmonogram aptek zacznie obowiązywać najpóźniej od połowy lipca br., jak tylko Zarząd Powiatu i Rada Powiatu podejmą właściwe uchwały.