Przypomnijmy – pieniądze na realizację tego projektu udało się pozyskać z Budżetu Obywatelskiego.
W tym roku wśród projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego były zgłoszone różnorodne przedsięwzięcia i inicjatywy mieszkańców naszego miasta. Pojawiły się także projekty edukacyjne, chociażby takie jak "Akcja defibrylacja".
Projekt ten ma przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców Szczecinka, a także poszerzyć ich wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy.
Dokupiliśmy już podręczniki medyczne do nauki anatomii. Książki te znajdują się w Bibliotece Miejskiej. Przekazaliśmy już także pierwszy defibrylator do szczecineckiej Straży Miejskiej. Jeździ on ze strażnikami podczas patroli miejskich. Drugi defibrylator znajduje się już w Urzędzie Miasta i jest ogólnodostępny. Czekamy, aż kolejne skrzynki będą zamontowane tak abyśmy mogli przekazać kolejne defibrylatory.
- powiedział nam Marek Grzegorski pomysłodawca projektu „Akcja defibrylacja”.
Przypomnijmy - defibrylatory AED to urządzenia, które pozwalają na przeprowadzenie defibrylacji nawet przez osoby, które nie mają żadnego przeszkolenia. Urządzenie za pomocą komunikatów wizualnych i głosowych przeprowadza przez całą procedurę udzielenia pomocy. Defibrylator AED jest wyposażony w dwie samoprzylepne elektrody naklejane na klatkę piersiową poszkodowanego. Urządzenie to samo decyduje o konieczności wyładowania elektrycznego i jego sile.
Postępowanie zgodnie z poleceniami AED należy prowadzić do momentu przybycia wykwalifikowanej pomocy i przejęcia przez zespół ratowników działania lub gdy poszkodowany zacznie odzyskiwać przytomność.
Docelowo w naszym mieście będzie dostępnych 17. defibrylatorów AED. Będą one umieszczone przy halach sportowych, urzędach oraz w miejscach gdzie zazwyczaj są duże skupiska ludzi.
Dla mieszkańców Szczecinka będą także organizowane szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Jednak termin ich organizacji uzależniony jest od pandemii koronawirusa.