Od 17. października zaczną obowiązywać nowe zasady i obostrzenia, które samorząd powiatowy będzie musiał wprowadzić. Pierwsze działania starosta Krzysztof Lis rozpoczął już bezpośrednio po konferencji premiera Mateusza Morawieckiego.
Starosta zwrócił się z apelem do mieszkańców powiatu szczecineckiego. Ponadto zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w którym wezmą również udział burmistrzowie i wójtowie gmin naszego powiatu. Odbył także rozmowy ze wszystkimi dyrektorami szkół, bowiem jedno z najistotniejszych obostrzeń, do którego musi dostosować się samorząd powiatowy dotyczy powrotu szkół do kształcenia zdalnego.
Powiat Szczecinecki jest na to przygotowany, ponieważ tę formę nauczania wdrażał jeszcze przed wakacjami. Wówczas jako organ prowadzący poczynił szereg działań aby w nowej wirtualnej rzeczywistości wesprzeć dyrektorów i przede wszystkim uczniów i ich rodziców.
Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Cyfryzacji na potrzeby nauki zdalnej dla najbardziej potrzebujących uczniów zakupiono laptopy wraz z oprogramowaniem i routerem umożliwiającym dostęp do Internetu. Ponadto za pośrednictwem PCPR w Szczecinku 30 komputerów trafiło do dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych. Było to możliwe m.in. dzięki wsparciu firmy Kronospan oraz Centrum Edukacji i Nowych Technplogii PSCOM.
Koronawirus w powiecie szczecineckim. Czerwona strefa: aktualne zasady i ograniczenia
Od samego początku trwania nauki zdalnej nauczyciele podchodzili do uczniów ze zrozumieniem i bardzo indywidualnie. Teraz bogatsi o wiedzę sprzed kilku miesięcy, będą mogli wdrożyć zdalne nauczanie jeszcze sprawniej i efektywniej, m.in. dlatego, że tym razem będą prowadzić zajęcia w szkołach (za wyjątkiem nauczycieli powyżej 60 roku życia – w trosce o ich zdrowie samorząd powiatowy zdecydował, że ci prowadzić będą zajęcia w domach), za pośrednictwem komunikatora. Pakiet umożliwia również utworzenie służbowych kont nauczycieli, przeprowadzenie testów i sprawdzianów oraz organizację rad pedagogicznych.
Do poniedziałku 19. października dyrektorzy szkół mają czas, aby zgłaszać wszelkie braki sprzętowe. Decyzją starosty zostanie uruchomiona kwota z rezerwy ogólnej, która m.in. będzie przeznaczona na zakup kamerek internetowych. Ze względu na konieczność prowadzenia zajęć praktycznych funkcjonować będą internaty w ZST, ZS Nr 1 im. KEN oraz ZS Nr 2 im. Warcisława IV w Szczecinku.
W samym urzędzie Starostwa Powiatowego w Szczecinku wyznaczono punkt, w którym od najbliższego poniedziałku (19.10) będą przyjmowani interesanci. Jest to znajdujący się na parterze pokój numer 010, w którym do niedawna mieściła się kasa.
Interesant po przyjściu do urzędu zgłosi swoją sprawę w Biurze Obsługi Interesanta, a następnie z pracownikiem wybranego wydziału przejdzie do wyznaczonego pomieszczenia.