Starosta Krzysztof Lis jako przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego zwołał pilne posiedzenie w tej sprawie. Obrady odbyły się 24 lutego w trybie online. Oprócz starostów z terenu naszego województwa uczestniczyli w nich: marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj oraz członkowie zarządu Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek.
Marszałek Olgierd Geblewicz posiłkując się prezentacją przedstawił szczegóły dotyczące zamierzeń samorządu województwa w kontekście perspektywy unijnej 2021-2027 oraz odniósł się do obszarów zagrożonych marginalizacją znajdujących się w tzw. Specjalnej Strefie Włączenia.
Zgodnie z ostatnią aktualizacją (2020) obejmuje ona 74 gminy naszego województwa o najbardziej niekorzystnych wskaźnikach rozwoju społeczno-gospodarczego. SSW została opracowana na podstawie sześciu mierników: dostępności do usług publicznych, demografii, infrastruktury technicznej, problemów miejscowości popegeerowskich, potencjału gospodarczego i ubóstwa.
Od 2014 roku Samorząd Województwa wraz z samorządami powiatowymi i gminnymi, prowadził działania w ramach pilotażowego programu interwencyjnego dla obszarów problemowych. Wówczas podstawową alokację Regionalnego Programu Operacyjnego w okresie 2014-2020 powiększyła kwota 200 mln euro. Uczestnicy konferencji byli zgodni co do tego, że takie działania powinny być kontynuowane oraz, że pomoc rządu obszarom zmarginalizowanym nie może ograniczać się do naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych z alokacją rzędu 250 mln zł.
Ponadto marszałek wskazywał, że niektóre z województw otrzymają alokacje w ramach programu dla Polski Wschodniej (łącznie 2 508 mln zł) oraz w ramach programu dla Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (łącznie 4 411 mln zł). Mimo, iż większość gmin Pomorza Zachodniego, to obszary o porównywalnych, a nawet w niektórych aspektach gorszych warunkach rozwojowych niż gminy województw Polski Wschodniej, to nie mogą one liczyć na dodatkowe środki z rzeczonych programów.
Dlatego też samorząd województwa oraz Konwent Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego wystąpią z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o dodatkowe 800 mln euro, które umożliwiłyby kontynuowanie programu interwencyjnego dla Specjalnej Strefy Włączenia. Stosowne stanowiska Zarządu Województwa oraz Konwentu Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego zostaną skierowane do Prezesa Rady Ministrów w najbliższym czasie.