Związek Powiatów Polskich nie ustaje w działaniach mających na celu napiętnowanie rządowego pomysłu centralizacji szpitali.
Starostowie z terenu całego kraju spotkali się w trybie online, aby podsumować posiedzenie Senackiej Komisji Zdrowia oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. W obradach, jako Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego, uczestniczył starosta Krzysztof Lis.
Starostowie zauważyli, że podejmowane przez rząd działania zmierzają do wprowadzenia ustawy mającej na celu zmianę struktury właścicielskiej szpitali wraz z początkiem przyszłego roku. Istnieje możliwość, że rząd stanie się właścicielem większościowym przejmując 51% udziałów, co oznaczałoby, że w udziale samorządom powiatowym pozostałoby 49%. Starostowie nie chcą się na to zgodzić.
Poparcie dla Związku Powiatów Polskich wyrazili: Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich oraz część marszałków województw.
Większość starostów uważa, iż zaprzestanie inwestowania w placówki byłoby niewskazane ponieważ pacjenci oczekują świadczeń medycznych na jak najwyższym poziomie. Starosta Krzysztof Lis wspomniał o planach inwestycyjnych Powiatu Szczecineckiego, w tym budowie Centrum Zdrowia Psychicznego.
Ponadto zauważył, że jeśli administracja rządowa będzie miała ponad połowę udziałów, to samorządy powiatowe nie będą decyzyjne przy podejmowaniu ważnych kwestii. Za to będą musiały współuczestniczyć np. przy pokrywaniu strat spółek, nie mając wpływu na sposób ich zarządzania.
Podczas spotkania podkreślano również, że jeśli rząd będzie chciał inwestować w szpitale wykorzystując nowe budżetowanie unijne 2021-2027 czy środki w ramach Krajowego Programu Odbudowy, to samorządy powiatowe z powodzeniem mogą robić to samo.
Niektórzy ze starostów zastanawiali się nad tym czy jest dalej sens inwestować środki finansowe w szpitale, skoro te i tak już niedługo mogą stać się własnością rządu.
Wg starostów podejmowane przez rząd działania zmierzają do przejęcia szpitali powiatowych już z początkiem nowego roku.