Niestety coraz większą popularnością cieszą się także e-papierosy. Młodzi ludzie najczęściej tłumaczą, że to tylko nieszkodliwa para wodna.
Iza Jadwiżyc ze szczecineckiego sanepidu tłumaczy:
To nie jest tylko para wodna. Żeby ta para wodna powstała muszą do tego e-papierosa zostać wprowadzone związki chemiczne. A jak wiadomo chemia jest trucizną. Wśród autorytetów medycznych przewija się jedno - arsen, który jest bardzo niebezpieczny. To właśnie on odpowiada za tworzenie tej wielkiej chmury pary wodnej. Arsen niestety pozostaje w płucach powodując, że zatrzymuje w nich wodę.
A to może doprowadzić do wielu powikłań, a nawet śmierci.
Podgrzewanie związków organicznych zawartych w liquidach powoduje również powstawanie wolnych rodników, które odpowiedzialne są za uszkodzenia zdrowych komórek. Jak pokazują badania, ekspozycja na opary z e-papierosów pobudza stany zapalne w płucach i oskrzelach oraz negatywnie wpływa na mechaniczną czynność płuc.
Polecany artykuł:
Dodatek substancji zapachowych nasila te szkodliwe efekty. Związki te powodują pogorszenie wydolności układu oddechowego. Liquidy e-papierosów zawierają także produkty, które są uznawane za nieszkodliwe przy podaniu doustnym i powszechnie wykorzystywane w medycynie oraz kosmetyce. Stają się jednak toksyczne, kiedy są wdychane po podgrzaniu.
Celem Światowego Dnia bez Tytoniu jest walka z epidemią palenia tytoniu oraz upowszechnianie wiedzy o chorobach związanych z paleniem papierosów, również tych elektronicznych.
Światowy Dzień bez Tytoniu będziemy obchodzić 31. maja.