Syrop z pędów sosny naturalnym lekarstwem

i

Autor: LUSIA55 z Pixabay

Syrop z pędów sosny naturalnym leśnym lekarstwem. Sprawdź jak go przygotować

2020-06-17 12:30

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku promuje leśną aptekę. To ostatni moment, aby przygotować własny syrop sosnowy.

Jego właściwości lecznicze w dużej mierze zależą od jakości pędów, które uda nam się zebrać. Najważniejsze jednak jest to, aby wybierając się do lasu po pędy sosny nie niszczyć tych drzew, a pędy zrywać bardzo delikatnie.

A jak przygotować prawidłowo syrop z pędów sosny, tłumaczy Marek Stasiuk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku:

Pędów nie myjemy, tylko oczyszczamy delikatnie z brązowej łuski. Nie kroimy ich i nie rozdrabniamy. Umieszczamy je warstwowo do połowy w dużym słoiku delikatnie ugniatając. Zasypujemy je cukrem albo zalewamy miodem wielokwiatowym, tak aby zakryć wszystkie pędy. Następnie słoik lekko zakręcamy lub przykrywamy gazą i odstawiamy w nasłonecznione miejsce. Co jakiś czas trzeba oczywiście tym słoikiem potrząsnąć.

Czekamy aż pędy zmienią kolor na blado zielony albo żółty. Proces ten może potrwać nawet do 5 tygodni.Po tym czasie powstały płyn należy przecedzić przez gazę, wyciskając z pędów każdą kropelkę. Przelewamy płyn do wyparzonej szklanej butelki lub słoika.

Syrop z pędów sosny jest naturalną leczniczą substancją, która jest stosowana od wieków. Nasze babcie i mamy chętnie po niego sięgały przy przeziębieniach.

- podkreśla Marek Stasiuk rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.

Większe czy mniejsze? To sprawdzian nie tylko na wiedzę, ale intuicję!

Pytanie 1 z 20
Który kraj ma większą powierzchnię?

Syrop z pędów sosny nie tylko pomoże nam uporać się z przeziębieniem czy kaszlem, ale także wzmocni odporność naszego organizmu.

Zresztą właściwości leczniczych takiego syropu jest dużo więcej. Działa on m.in. uspokajająco, rozkurczowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco.

Zwiększa także apetyt i pomaga w bólach reumatycznych.  

10. Akcja obrączkowania bocianów w powiecie siedleckim