Wieczorem nowo przyjezdni zostaną rozlokowani w schronisku przy ulicy Kościuszki 47.
Dworzec centralny w Warszawie jest przepełniony. Włodarze stolicy apelują do samorządów o pomoc w rozlokowaniu uchodźców z Ukrainy. Z inicjatywy Powiatu i Miasta zorganizowano transport dla 50 z nich. Kolejni z naszych uciekających przed wojną sąsiadów znajdzie schronienie w powiatowym Schronisku Młodzieżowym.
Obecnie w Schronisku Młodzieżowym w Szczecinku znajduje się 29 osób, w tym 11 kobiet, 17 dzieci i 1 mężczyzna. Pozostałe z wolnych miejsc zarezerwowano dla tych, którzy przyjadą z Warszawy.
29 osób przebywa również w ośrodku szkoleniowym przy borneńskim DPS (12 kobiet, 17 dzieci). 12 wolnych miejsc zarezerwowano dla kolejnych uchodźców. W domu rekolekcyjnym przy parafii greckokatolickiej w Białym Borze przebywają 32 osoby. Zarezerwowano 5 miejsc.
Polecany artykuł:
Powiat Szczecinecki finansuje całodobowe wyżywienie dla uchodźców przebywających w punktach powiatowych. Wsparcia dla mieszkańców Szczecinka, którzy zdecydują się przyjąć do swych domów potrzebujących udzieli miasto Szczecinek. Burmistrz Daniel Rak zadeklarował, że Miasto pokryje koszty wyżywienia tych osób jeśli ich gospodarze nie będą w stanie tego zrobić. O posiłki zadba już samorząd powiatowy.
Uchodźcy przebywający w kwaterach prywatnych będą żywić się w stołówce Schroniska Młodzieżowego oraz Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku.
Schronienia potrzebują i będą potrzebowały następne osoby. Stąd apel do wszystkich, którzy mogliby przyjąć uchodźców pod swój dach. W tej sprawie należy kontaktować się z Edytą Wielebą-Matyśniak ze Starostwa Powiatowego w Szczecinku. Tel. 606 985 226 E-mail: [email protected].
Dodajmy, że zwolnione miejsca w schronisku będą do dyspozycji dla kolejnych potrzebujących.
Sprawdź co jest teraz najbardziej potrzebne uchodźcom
Mieszkańcy powiatu, miasta i gminy są bardzo hojni, ale rzeczy są dystrybuowane na bieżąco, a w związku z przybyciem kolejnych uchodźców będą potrzebne następne rzeczy.
W tym momencie najbardziej potrzeba:
- łóżeczek dla dzieci,
- wózków,
- kompletów pościeli, kołderek, koców,
- detergentów,
- kosmetyków,
- środków przeciwbólowych,
- wody butelkowanej, odzieży
Z kolei uchodźcy przebywający na granicy potrzebują:
- latarek,
- baterii,
- powerbanków,
- agregatów prądotwórczych,
- środków opatrunkowych
Dary można przynosić m.in. do magazynu znajdującego się przy ulicy Artyleryjskiej 9 w Szczecinku.
W naszym mieście, powiecie i na terenie gminy Szczecinek nie brakuje także innych punktów zbiórek.
Najważniejsze jest to, aby udało się zebrać jak najwięcej rzeczy potrzebnych uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy.