Prof. Leszek Pawelski

i

Autor: Natalia Błachowska / pixabay

Zaćmienie Słońca nad Szczecinkiem - prof. Leszek Pawelski podpowiada, jak się przygotować. [AUDIO]

2025-03-28 11:24

W sobotę, 29 marca ze szczecineckiego nieba zniknie 16% Słońca. Kiedy najlepiej zaobserwować zaćmienie i gdzie się wybrać, żeby zapewnić sobie niezapomniane wrażenia?

Zaćmienie Słońca nie jest rzadkim zjawiskiem. Częściowe zaćmienia obserwuje się na całym świecie 2 do 5 razy w roku. Nad ziemią szczecinecką można było podziwiać już przysłonięte przez Księżyc Słońce, ostatnio w 2021 roku.

Kiedy zaćmienie Słońca w Szczecinku?

Częściowe zaćmienie Słońca nastąpi w sobotę, 29 marca 2025 roku. Najlepiej widoczne będzie ono pomiędzy 11.50 a 13.30. Kulminacja zjawiska, czyli moment, kiedy przysłonięty zostanie największy fragment Słońca nastąpi około 12.26. Naukowcy przewidują, że w sobotę ze szczecineckiego nieba zniknie 16% pola widzenia naszej najbliższej gwiazdy.

Jak przygotować się do obserwacji zaćmienia Słońca?

Promieniowanie słoneczne nie jest bezpieczne dla ludzkiego oka. Warto wyposażyć się w narzędzia, które pozwolą nam obserwować zjawisko i przy okazji nie zrobić sobie krzywdy. Prof. Leszek Pawelski wskazuje, że najprostszymi "filtrami" dla naszych oczu mogą być np. bardzo ciemne okulary, okopcone lub odymione kawałki szkła lub maski spawalnicze.

Szczecinek ma swoich wielkich odkrywców!

W rozmowie z prof. Pawelskim możecie usłyszeć także o tym, że nasze miasto ma czym się pochwalić w dziedzinie fizyki i astronomii.

Nazwisko Adama Giedrysa przynajmniej obiło się o uszy każdemu szczecinecczanowi. Jego pomnik przy ul. Bohaterów Warszawy przykuwa uwagę każdego spacerowicza. To on jako pierwszy Polak wszedł w posiadanie próbek skał księżycowych z misji Apollo 11. Dzięki jego zaangażowaniu Szczecinek jako jedyne miasto na świecie mogło zaprezentować skały z Księżyca swoim mieszkańcom. Takie "pamiątki z wypraw" widywane są teraz tylko w największych ośrodkach badawczych na świecie.

Niewiele osób wie, że największy odkrywca wszechświata, Aleksander Wolszczan, urodził się właśnie w Szczecinku. Jest jednym z najbardziej uznawanych na świecie fizyków astronomów. To on odkrył pierwsze planety poza Układem Słonecznym. Świat nauki wielokrotnie upominał się o Nagrodę Nobla dla Wolszczana. Komitet jednak nie publikuje listy nominowanych, natomiast w kuluarach wielokrotnie przewijało się jego nazwisko jako pretendenta do najważniejszej nagrody.

Profesor Leszek Pawelski - fizyk-dydaktyk z powołania

Nazwisko Pana Profesora pojawia się na językach kolejnych pokoleń uczniów niemal każdej szkoły w Szczecinku. Jego lekcje fizyki zostają w pamięci na długie lata. Swoje pierwsze stopnie w naukowej karierze Prof. Pawelski zdobywał właśnie w tej dziedzinie. Jak sam wspomina, nigdy nie odszedł od tablicy i na razie nie zapowiada się, aby porzucił karierę nauczyciela. Doktorat i tytuł Profesora zdobył za osiągnięcia naukowe w dziedzinie dydaktyki. Obecnie, oprócz pracy w trzech szczecineckich szkołach, współpracuje z Polską Akademią Nauk m.in. w obszarze pedeutologii, czyli nauki o nauczycielach.

O sobotnim zaćmieniu i szczecineckich akcentach w świecie nauki - z Profesorem Leszkiem Pawelskim rozmawiała Natalia Błachowska.

Prof. Leszek Pawelski o sobotnim zaćmieniu Słońca i wielkich szczecineckich astronomach
Najtrudniejszy QUIZ geograficzny. Sprawdź, czy jesteś jednym z najlepszych!
Pytanie 1 z 10
W ilu krajach język włoski jest językiem urzędowym?