Renata Rak zdobyła swój pierwszy mandat posłanki z wynikiem 9 170 głosów. 15 października 2023 została jednym z ośmiu reprezentantów naszego, 40. okręgu wyborczego, który obejmuje m.in. powiat szczecinecki, drawski, wałecki i białogardzki.
Zanim jednak zdecydowała się kandydować w wyborach parlamentarnych, w Szczecinku zapisała się jako ciepła i otwarta nauczycielka biologii i wicedyrektorka Zespołu Szkół Technicznych.
Od początku kampanii deklarowała kierunki, w których chce zmierzać oraz priorytety, o które chce walczyć. Jako nauczycielka z zawodu, siłą rzeczy, za najważniejszą kwestię postawiła sobie m.in. edukację. Kolejnym ważnym w kampanii aspektem były prawa kobiet, o które Renata Rak deklarowała zabiegać.
Zawód: posłanka
Renata Rak swoją nową pracę wzięła na poważnie. Na stronie sejmowej dostępne są informacje o działalności posłanki.
W ciągu dotychczas 28 posiedzeń sejmu, reprezentantka ziemi szczecineckiej zabrała głos 54 razy z mównicy sejmowej. Co prawda, niekiedy były to na przykład podziękowania dla lokalnych organizacji i grup (ostatnio dla szczecineckich Amazonek).
Renata Rak wzięła udział w 1535 z 1543 głosowań, co daje 99,48% frekwencji.
Przez niemal 500 dni swojej kadencji, wspólnie z innymi posłami, złożyła 13 interpelacji, 10 pytań w sprawach bieżących i 17 oświadczeń. Oprócz tego działa w dwóch komisjach: Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Edukacji i Nauki.
Działa także w 11 zespołach parlamentarnych, z czego jednego jest przewodniczącą (Zespół ds. Achondroplazji), a innego wiceprzewodniczącą (Zespół ds. Medycyny Bólu). Działalność i aktywność tych zespołów bywa różna. Przykładowo, Zespół ds. Praw Kobiet znaczną część swoich posiedzeń poświęca przygotowaniom i organizacji happeningu pt. "One Bilion Rising". W rozmowie Renata Rak podkreśla jednak, że trwają prace nad kolejnym podejściem do ruszenia tzw. ustawy aborcyjnej.
Praca posłanki wiąże się także ze spotkaniami poza sejmowymi ławami. Renata Rak opowiada o spotkaniach z mieszkańcami w swoim biurze poselskim, ale też o wyjazdach w teren.
Poseł, oprócz rozmów z obywatelami, powinien współpracować także z samorządami ze swojego okręgu. Tutaj relacje z gminami i powiatem najwidoczniej układają się dobrze. W rozmowie Renata Rak jednak nie wspomina o kolaboracjach ze szczecineckim ratuszem.
Podczas wywiadu poruszyłyśmy także głośną ostatnio kwestię Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Przypomnijmy, że ani miasto, ani powiat, ani dwie gminy nie otrzymały nawet złotówki z tej puli. Inne miasta i gminy potrafiły otrzymać nawet potrójne finansowanie.
W rozmowie usłyszycie także o głośnej i kontrowersyjnej w całym kraju podstawie programowej nowego przedmiotu, jakim jest edukacja zdrowotna.