O profilaktykę w tym temacie należy zadbać już od najmłodszych lat. Dlatego w powiecie szczecineckim promotorzy zdrowia organizują różnego rodzaju spotkania z młodzieżą, ale również np. konkursy plastyczne dla najmłodszych.
Spotkania profilaktyczne odbywają się praktycznie we wszystkich szkołach podstawowych, średnich, ale również w przedszkolach. Oprócz Szczecinka promotorzy zdrowia ze szczecineckiego sanepidu organizowali spotkania profilaktyczne również m.in. w Żółtnicy, Juchowie, Bornem Sulinowie, Turowie, Jeleniu i Wierzchowie.
Polecany artykuł:
Jak podkreśla Iza Jadwiżyc, promotorka zdrowia ze szczecineckiego sanepidu:
Zaczynamy mówić o profilaktyce antynikotynowej już w czwartej klasie szkoły podstawowej. To my dorośli pokazujemy dzieciom, że jest rozrywka i są różnego rodzaju używki.
Dlatego tym bardziej, aby dać dobry przykład zwłaszcza najmłodszym warto zerwać z nałogiem i dłużej cieszyć się zdrowiem.
A dodajmy, że organizm zaczyna się regenerować już od chwili rzucenia palenia. Korzyści są natychmiastowe i długoterminowe.
Już po 24 godzinach – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca, po 20 minutach – spada tętno, a w ciągu 12 godzin – wraca do normy poziom tlenku węgla we krwi.
Polecany artykuł:
Tych korzyści jest oczywiście o wiele więcej. Warto chociażby wspomnieć o tym, że:
- w ciągu 2 – 12 tygodni – poprawia się krążenie i czynność płuc
- do 3 miesięcy – poprawia się kondycja fizyczna
- w ciągu 1 – 9 miesięcy – ustępują kaszel i duszność
- po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca
- po 5 latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc
- w ciągu 10 lat – śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy
- w ciągu 5 – 15 lat – ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących
- po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej
- w ciągu 15 lat – ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących
Dlatego tym bardziej warto tego dnia zwrócić uwagę na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów oraz e-papierosów.
Równie ważny jest fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie.