Było uroczyście.
„W piękny sposób przekazujemy młodemu pokoleniu dumę z własnych korzeni i szacunek do ziemi ojczystej. Świętujemy razem zakończenie żniw”- mówili najstarsi rolnicy, uczestnicy uroczystości.
Dożynki gminy Drawsko Pomorskie obchodzone były hucznie.
Obchody rozpoczęła msza święta dziękczynna, po której korowodem dożynkowym z wieńcami uczestnicy przeszli do parku Chopina. Tutaj, na placu dożynkowym, rozstawione zostały stoiska przygotowane przez prawie wszystkie sołectwa gminy Drawsko Pomorskie, stoiska firm i instytucji a także z rękodziełem i sztuką ludową. Po przejściu dożynkowego korowodu i ustawieniu wieńców przed sceną, Burmistrz Drawska Pomorskiego Krzysztof Czerwiński rozpoczął Dożynki prowadząc staropolskiego poloneza. Aby się rolnikom darzyło na przyszły rok dokonano obrzędu obtańczenia wieńca, czyli tzw. okrężne, a do tańca przygrywała kapela Swaty. Podczas obrzędu dożynkowego na scenie, przedstawiciele polskich parlamentarzystów wyrazili uznanie za trud rolników, sadowników, ogrodników. Burmistrz odczytał także list skierowany do rolników od Minister Małgorzaty Golińskiej, która w godzinach popołudniowych osobiście spotkała się z uczestnikami Dożynek. Misterium Chleba zakończono obrzędem „dzielenia się chlebem” przez gospodarzy dożynek z mieszkańcami.
Starościną tegorocznych Dożynek była Izabela Wiśniewska, która jest rolniczką, wraz z mężem prowadzi ponad 80 ha ekologiczne gospodarstwo rolne i jest sołtysem m. Jelenino. Starostą Dożynek był Eugeniusz Lizak. Rolnik, który gospodaruje na ponad 50 ha ziemi, uprawia głównie zboża i jest sołtysem m. Łabędzie.
Było barwnie i kolorowo.
Jak trudna, a zarazem zanikająca, jest sztuka wyplatania dożynkowych wieńców świadczy fakt, że tylko 5 sołectw z gminy zgłosiło swoje prace do konkursu na najpiękniejszy wieniec.
Właściwa technika zbierania i przygotowywania kłosów zbóż, wyplatania ich w konstrukcję wieńca, umiejętność łączenia różnych materiałów w kształt korony lub stożka - to wszystko ma wpływ na ostateczny wygląd i piękno wieńca. Wieńce przygotowały sołectwa: Łabędzie, Mielenko Drawskie, Suliszewo, Zagozd i Zarańsko.
Każdy z nich był wyjątkowy - oceniała członkini Komisji Joanna Chojnacka, kierownik placówki ARIMR w Złocieńcu - użyto wielu rodzajów zbóż, dary z lasu, łąk, ogrodów i pól.
Wieńce winny mieć na górze tradycyjny kształt korony. To nawiązanie do polskich królewskich regaliów (symbole władzy monarszej), a jeśli zakończona krzyżem – to odniesienie do najwyższej władzy i najwyższych wartości: wolności, niepodległości. Jesteśmy plemieniem Polan, wyrośliśmy z łanów i zbóż- opowiada p. Jola Parol, instruktorka ZPiT Diabaz, oceniając prezentowane wieńce.
Chociaż najwyżej oceniony został wieniec przygotowany przez Sołectwo Łabędzie i on będzie reprezentował gminę na Dożynkach Powiatowych, to wszystkim pozostałym sołectwom należą się słowa uznania i podziękowania za przygotowanie wieńca i dbałość o zachowanie tradycji- podsumowuje dyrektor Ośrodka Kultury.
Było integracyjnie.
Także stoiska sołeckie cieszyły oko i zachęcały do odwiedzin. Wiele pracy włożyli mieszkańcy w to, aby w tak piękny sposób promować swoje sołectwo. Po raz pierwszy w Drawsku Pomorskim pojawiły się stoiska sołeckie miejscowości Jelenino, Dołgie, Borne, Przytoń i Ostrowice, czyli sołectw, które dołączyły do gminy Drawsko Pomorskie po zniesieniu gminy Ostrowice w 2018r. Pięknie wplatają się już w społeczność naszej gminy i czują się jej częścią, co było widać na dożynkach.
Było pysznie.
Degustacja potraw, dań, ciast i nalewek i innych pysznych smakołyków od kół gospodyń wiejskich to żelazny punkt każdego Święta Plonów. Nie inaczej było w Drawsku, gdyż do każdego stoiska ustawiały się spore kolejki głodnych i spragnionych. Tyle było tych pyszności, że nie sposób było wszystkiego spróbować. I chociaż każdy gołąbek wyglądał tak samo to jednak smakował inaczej, a to dzięki sekretom ludowej kuchni, której tradycyjne smaki pielęgnują nasze gospodynie.
Było wesoło.
Kiedy na scenie mogliśmy podziwiać występy lokalnych zespołów ludowych: Kapeli Swaty, Zespołu Diabaz i Zespołu Mielenniczanki to na boisku odbywał się pełen emocji Turniej Sołectw przygotowany przez pracowników Referatu Promocji Urzędu Miejskiego.
Park wypełniał się widzami, a cztery panie z kabaretu Moherowe Berety tak rozbawiły publiczność, że na widowni co chwila wybuchały salwy serdecznego śmiechu.
Najpiękniejsze sołectwo.
Podczas święta święta plonów przyznano nagrody w konkursie na najpiękniejsze sołectwo Gminy Drawsko Pomorskie. Do konkursu zgłosiło się 10 sołectw.
Nagrodę w wysokości 3000 złotych za zajęcie pierwszego miejsca otrzymało sołectwo Konotop, nagrodę w kwocie 2000 złotych za zajęcie drugiego miejsca otrzymało sołectwo Łabędzie. Nagrodę w kwocie 1000 złotych za zajęcie trzeciego miejsca otrzymało sołectwo Jankowo. Za udział w konkursie dyplomy otrzymały następujące sołectwa – Konotop, Łabędzie, Jankowo, Żółte, Gudowo, Dalewo, Przytoń, Nętno, Suliszewo i Mielenko Drawskie. Wyróżnienie w konkursie przyznano również dla Sołtysa Sołectwa Przytoń – Ewy Jegieły.
Turniej Sołectw.
W trakcie dożynek rozegrano III turniej sołectw, czyli wydarzenie sportowe, w którym rywalizują sołectwa. W tym roku organizatorzy zaprosili sołectwa do zabawy, podczas której do pokonania był tor przeszkód. Było przeciąganie liny, bieg w alkogooglach, obieranie ziemniaków, czy toczenie kapusty. I miejsce zajęła drużyna z Ostrowic (wygrana 3000 złotych), drugie miejsce drużyna z Zagozdu (wygrana 2000 zł), trzecie miejsce drużyna z Rydzewa (wygrana 1000 zł). Drużyny, które wzięły udział w turnieju otrzymały także nagrody pocieszenia w kwocie 500 złotych.
Było ciekawie i inspirująco.
Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych mieszkańców.
Oprócz dmuchanego placu zabaw, pracownicy ośrodka i biblioteki przygotowali strefę warsztatów i animacji, w której można było uczestniczyć w wielu bardzo ciekawych zajęciach warsztatowych, a udział w nich, dzięki pozyskanym środkom pozabudżetowym z MKiDN, był bezpłatny. Warsztaty prowadzili instruktorzy i uczestniczki warsztatów tematycznych. Podczas dożynkowego festynu zaprezentowano także wystawę efektów warsztatów w ramach projektu „Sztuka cię szuka – artystyczne pracownie talentów. Edycja 2023”, w których uczestniczyły wszystkie pracownice świetlic.
Strefa została zorganizowana pod dużym namiotem, który ośrodek zaprezentował mieszkańcom po raz pierwszy. Zakup namiotu był możliwy dzięki operacji pn. Miejsca Aktywności Społecznej mającej na celu promowanie obszaru objętego LSR partnerów projektu oraz stworzenie warunków do integracji i aktywizacji mieszkańców na obszarze działania Stowarzyszenia LGD „Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim” oraz Stowarzyszenia Lider Powiatu Goleniowskiego poprzez utworzenie Miejsc Aktywności Społecznej współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Namiot będzie służył tworzeniu centrów aktywności społecznej w gminie Drawsko Pomorskie.
Było muzycznie.
Wieczór wypełniła muzyka folkowa i biesiadna w wykonaniu Zespołu Biesiada Show. To wymagająca grupa muzyków, grająca muzykę tzw. „na żywo”, wiec dla realizatorów technicznych stanowiło to spore wyzwanie. Jednak dzięki nowoczesnej konsoli akustycznej zakupionej w ramach działania Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER nasi pracownicy poradzili sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Efekt ich pracy i możliwości technicznych, jakie dała im nowa konsola, można było podziwiać na dożynkach. W drugiej popowo - rockowej części swojego koncertu, zespół zagrał największe polskie przeboje i pod sceną pojawili się już pierwsi tancerze.
I wreszcie - było bardzo pracowicie.
Kiedy bawiono się przed pięknie udekorowaną sceną przy muzyce z konsoli DJ-a Bibi, to w tym czasie do późnych godzin nocnych pracownicy ośrodka Kultury i ZUK-u składali i rozwozili namioty oraz pozostałe wyposażenie, które zostawiono w parku Chopina. Mieszkańcy sołectw swoje stoiska porządkowali wcześniej, po ogłoszeniu wyników konkursów.
A że i pogoda sprzyjała to tegoroczne Drawskie Święto Plonów było pod każdym względem bardzo udane.