Od maja do dziś Straż Graniczna przeprowadziła dwie kontrole legalności zatrudnienia w powiecie człuchowskim. Funkcjonariusze sprawdzili agencję pracy tymczasowej oraz firmę budowlaną – i wyniki okazały się alarmujące.
W blisko 159 przypadkach stwierdzono nielegalne powierzanie pracy cudzoziemcom oraz nielegalne jej wykonywanie przez samych obcokrajowców. Kontrolą objęto pracowników pochodzących z tak odległych miejsc jak Uzbekistan, Kirgistan, Turkmenistan, Azerbejdżan, Białoruś, Zimbabwe, Sri Lanka, Rwanda, Gruzja, Mołdawia, Węgry, Indie czy Ukraina.
Nielegalny pobyt i decyzje o wydaleniu
Z danych Straży Granicznej wynika, że do maja 2025 r. w powiecie człuchowskim ujawniono 11 osób nieposiadających tytułów pobytowych. W efekcie Komendant Placówki Straży Granicznej w Ustce wydał tyle samo decyzji o zobowiązaniu cudzoziemców do powrotu do swoich krajów.
W powiecie szczecineckim sytuacja była spokojniejsza – przeprowadzono 11 kontroli legalności pobytu, sprawdzając status 14 osób. W pięciu przypadkach pobyt okazał się nielegalny (1 obywatel Azerbejdżanu, 1 Kolumbijczyk i 3 obywateli Uzbekistanu).
Kolumbijczyk, którego policja w Szczecinku przekazała Straży Granicznej, nie opuścił kraju mimo wcześniejszej decyzji zobowiązującej do powrotu. Ostatecznie w kwietniu został doprowadzony do portu lotniczego i przymusowo wydalony z Polski.
Powiat szczecinecki bez kontroli zatrudnienia
Straż Graniczna podkreśla, że w tym okresie w powiecie szczecineckim nie przeprowadzono kontroli legalności zatrudnienia. Działania skoncentrowano głównie na powiecie człuchowskim, gdzie ujawnione nieprawidłowości były poważne. Z nieoficjalnych informacji wynika, że znaczna część osób zatrudnianych w powiecie człuchowskim ma zapewnione zakwaterowanie na terenie Szczecinka.