Oficjalna część imprezy rozpoczęła się uroczystym objazdem ulicami Lipian. Po powrocie na uczestników czekały koncerty, tradycyjna wojskowa grochówka oraz zmagania sportowe w ramach V Lipiańskiego Biegu Partyzanta. W programie znalazły się również pokazy wozów bojowych, sprzętu oraz ekwipunku wojskowego.
- Jest to wydarzenie, które stało się już tradycją tutaj, na terenie Gminy Lipiany - mówi Mariusz Przybylski, organizator wydarzenia. - Ten zlot odbywa się już oficjalnie po raz siedemnasty
Na odwiedzających czekał również militarny jarmark. Chętni mogli skorzystać z przejażdżek pojazdami militarnymi, a największą furorę robił tzw. goździk. Gośćmi honorowymi zlotu była reprezentacja Wojska Polskiego z udziałem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Stargardzie.
Tegoroczny zlot swoją obecnością zaszczycili również Olgierd Kustosz, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Ewa Gąsiorowska-Nawój, wicestarosta pyrzycki, Przemysław Maciąg, członek zarządu powiatu pyrzyckiego, Ireneusz Dykiert, przewodniczący komisji skarg, wniosków i petycji Rady Powiatu Pyrzyckiego i Marta Ciszewska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Lipianach. Prezes zarządu Stowarzyszenia Lipiański Klub Motorowy Partyzanci, Krystian Dusza razem z członkami zarządu stowarzyszenia uhonorowali zasłużonych uczestników zlotu i wręczyli wyróżnienia osobom i instytucjom wspierającym organizację zlotu.
- Świetna impreza na świeżym powietrzu - podkreśla Olgierd Kustosz, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. - Mieszkańcy, turyści, ale też miłośnicy tych pojazdów mają gdzie się spotkać, mają gdzie zobaczyć te pojazdy w ruchu, jeszcze sprawne. Cieszymy się bardzo, że wpisało się to w koloryt naszego Zachodniopomorskiego.
Zlot Pojazdów Militarnych to impreza cykliczna, która trwa od 2004 roku. Każdego roku impreza przyciąga dużą liczbę fanów tematyki wojskowej oraz turystów. Obecnie Zlot Pojazdów Militarnych w Lipianach znany jest już w całej Polsce. Pasjonaci militariów mają niecodzienną okazję spotkać się, wymieniać doświadczenia jak również oddać się dobrej zabawie w ulubionym stylu. Dla zwiedzających jest to możliwość zobaczenia w akcji starych i już zabytkowych pojazdów militarnych, przejechania się nimi lub zrobienia pamiątkowego zdjęcia.
Organizacja tego wydarzenia nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie wsparcie z Programu Społecznik, dzięki któremu realizowane są różne ciekawe inicjatywy na Pomorzu Zachodnim.
- Jesteśmy bardzo wdzięczni panu marszałkowi i zarządowi województwa za ten program - dodaje Mariusz Przybylski. - Jest to bardzo dobra idea, która wspiera takie organizacje jak nasza.
Co jeszcze czeka nas w ramach Programu Społecznik?
Wśród zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Programu Społecznik projektów są działania pomocowe i integrujące na rzecz mieszkańców Pomorza Zachodniego i osób, które przybyły do nas z ogarniętej wojną Ukrainy. Zaplanowano m.in.: lekcje języka polskiego, warsztaty florystyczne dla dzieci, wystawę plakatów Szymona Szymankiewiewicza, koncerty, polsko-ukraińskie zmagania sportowe na orliku czy warsztaty kulinarne.
Stało się już tradycją, że Społecznicy razem sprzątają najbliższą okolicę i dbają o środowisko naturalne. W tym roku znów powstawać będą domki i hotele dla owadów, balkonowe ogródki warzywno-ziołowych czy ekokwietniki.
Dzięki wsparciu Programu Społecznik, w całym województwie organizowane są rajdy rowerowe, zmagania sportowe dla dzieci, turnieje tańca, zawody biegowe, turnieje gier planszowych czy zawody wędkarskie. Prowadzone są też programy profilaktyczne, promujące zdrowy tryb życia. Społeczniczki i Społecznicy zwracają też uwagę na problem marnowania żywności oraz zachęcają do idei recyclingu.
Dofinansowane projekty będą realizowane do końca 2022 roku.
Masz pytania?
Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2019 - 2021 znajdują się:
- na stronie internetowej Operatora - Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A www.karrsa.eu,
- w zakładce SPOŁECZNIK na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego www.wzp.pl,
- na profilu Programu Społecznik na Facebooku,
- w specjalnym serwisie na eska.pl.
Artykuł sponsorowany