IV Festiwal Machin Oblężniczych w Chwarszczanach

i

Autor: mat. prasowe IV Festiwal Machin Oblężniczych w Chwarszczanach

Takie machiny powstawały w średniowieczu. Wciąż robią ogromne wrażenie! [WIDEO]

2021-08-25 14:22

Za nami kolejne wydarzenie, które stało się już jedną z bardziej rozpoznawalnych imprez na Pomorzu Zachodnim i z roku na rok zyskuje na popularności. Dzięki Programowi Społecznik można m.in. rozwijać swoje pasje, a odbywający się w Chwarszczanach Festiwal Średniowiecznych Machin Oblężniczych jest najlepszym dowodem na to, że pasje warto mieć, rozwijać i pielęgnować. Zobaczcie relację!

Festiwal Średniowiecznych Machin Oblężniczych już na stałe zagościł w kalendarzu imprez odbywających się w Chwarszczanach. To już czwarta edycja wydarzenia, które odbywa się od 2018 roku. 21 sierpnia był kolejną okazją do odbycia wyjątkowej podróży w czasie, podczas której uczestnicy mogli przenieść się do epoki średniowiecza i zobaczyć pełnowymiarowe repliki machin wojennych, wśród których znajdują się m.in. trebusz, skorpion, kusza wałowa, arkbalista, perrier, onager czy taran. Większość z tych nazw może wydawać się nieco egzotyczna, jednak przy bliższym poznaniu urządzenia odsłoniły swoje tajemnice. Ich konstruktorzy zdradzili ich sekrety, a także pozwolili oddać kilka bezpiecznych strzałów.

IV Festiwal Machin Oblężniczych w Chwarszczanach

i

Autor: mat. prasowe IV Festiwal Machin Oblężniczych w Chwarszczanach

To nie koniec atrakcji festiwalu. Podczas wydarzenia można było również podziwiać miniatury takich urządzeń jak bifa, bricola czy wieża oblężnicza, a także poznać zasadę ich działania - również w miniaturze, bo za pomocą małych pocisków.

Organizacja festiwalu nie byłaby możliwa, gdyby nie Program Społecznik. Projekt otrzymał grant w wysokości 10 tysięcy złotych.

- Program Społecznik jest właściwie inicjatorem tego wszystkiego, bo gdyby nie ten program, to nie byłoby Festiwalu Machin Oblężniczych - mówi Jarosław Płotkowski, prezes Fundacji Droga Lotha, organizatora wydarzenia. - Pierwszy nasz projekt, jaki tutaj rozpoczynaliśmy z Machinami, to właśnie dzięki Programowi Społecznik i od tamtej pory, o dziwo, udaje nam się kontynuować tę tradycję i nadal się spotykamy, już czwarty raz w Chwarszczanach.

Co jeszcze wydarzyło się podczas IV Festiwalu Średniowiecznych Machin Oblężniczych? Zobaczcie relację wideo!

Ideą Programu Społecznik, który powstał z inicjatywy Olgierda Geblewicza, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, jest przede wszystkim uwolnienie społecznej energii i aktywności obywatelskiej. To właśnie pomysły samych mieszkańców i ich wspólne działania dla wspólnego dobra mogą przełożyć się na polepszenie jakości życia - zarówno indywidualnie, jak i całej społeczności.

Więcej informacji o Programie Społecznik można znaleźć na stronie: www.spolecznik.karrsa.pl, a także w specjalnym serwisie na eska.pl.

Pomorze Zachodnie

i

Autor: mat. prasowe

Artykuł sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE