EDUKACJA

Uczniowie z "piątki" zwiedzają Europę

2024-05-21 11:10

Byli już w Czechach, Niemczech, Holandii i różnych rejonach Hiszpanii. To już ponad 200 uczniów wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Jana III Sobieskiego w Szczecinku wyjechało do różnych krajów Europy w ramach Programu Erasmus + i innych międzynarodowych wymian partnerskich.

Tym razem w marcu tego roku, kolejnych 11 uczniów z klas szóstych i siódmych wraz z 3 opiekunami przebywało w  Portugalii w  miejscowości Figueira da Foz. Cały wyjazd był realizowany  w ramach  wymiany międzynarodowej  uczniów i nauczycieli ze środków Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Wizycie towarzyszyły liczne zajęcia sportowe, w tym mecz Polska – Portugalia, zakończony zwycięstwem "piątki" pomimo liczebnej przewagi Portugalczyków. Były również zajęcia z surfingu na falach Oceanu, pod czujnym okiem trenerów.

Komunikacja między uczestnikami wymiany odbywała się w języku angielskim z elementami języka portugalskiego, co potęguje wartość takich wyjazdów pod względem zdobywania kompetencji językowych. 

Kolejna podróż uczniów z SP5, zrealizowana w tym roku w kwietniu, to kierunek Czechy i miasto Havirov, gdzie grupa 11 uczniów  z klas VI  i VII Oddziału Mistrzostwa Sportowego wraz z 2 opiekunami, spędziła dwa tygodnie. Wyjazd ponownie odbył się w ramach  wymiany międzynarodowej  uczniów i nauczycieli realizując program  ze środków Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Uczniowie odbyli kilka meczów piłkarskich z racji swojej specjalizacji i oczywiście zdobyli puchar, potwierdzając po raz kolejny swój wysoki poziom umiejętności sportowych. Zwiedzali jedno z największych Zoo w Czechach, chodzili po górach w czeskich Beskidach. Bardzo podobała się im Ostrawa i miasto Karvin.

To tylko kilka z ważnych punktów wizyty, ale nadmienić należy, że grupa została zaproszona też do Urzędu Miasta Havirov, gdzie odbyło się spotkanie z władzami miasta, w tym z Burmistrzem. To spore wyróżnienie i jeszcze więcej emocji.

Podczas gdy uczniowie przebywali w Czechach, to tu w Szczecinku w szkole „piątce” wizytę złożyła grupa młodzieży z Niemiec, z zaprzyjaźnionej miejscowości Greifswald. Oczywiście spotkanie to również realizowane z programu Erasmus +. To jednak nie koniec zagranicznych przygód SP5, ponieważ już są zaplanowane kolejne wydarzenia tym razem w Niemczech i Holandii.

Wszystko wskazuje na to, że w szczecineckiej "piątce" wiedzą jak budować międzynarodowe relacje, jak je podtrzymywać i jak z nich korzystać przy okazji ucząc się i poszerzając horyzonty. Moc wrażeń, przeżyć i nauki płynącej z takich podróży na pewno ma tylko dobry wpływ na kształtowanie światopoglądu młodych ludzi i pozostaje w nich na długie lata.

Największe hity Sanah. Jak dobrze znasz piosenki artystki? Łatwo nie będzie!

Pytanie 1 z 10
Dokończ tekst piosenki. "Do klubu nie chodzę, bo dla mnie za szybki ten rytm. Czy się z tym pogodzę, chciałabym...