Plakat_ogorek_kalisz

i

Autor: MŁ

W weekend w Czaplinku i Kaliszu Pomorskim wydarzenia plenerowe

2023-07-14 7:38

W najbliższy weekend w Kaliszu Pomorskim i Czaplinku zorganizowane zostaną wydarzenia plenerowe

Już w najbliższy weekend w Czaplinku i Kaliszu Pomorskim zorganizowane zostaną wydarzenia plenerowe. Czaplinek zaprasza na dni Czaplinka, a Klisz Pomorskim na festyn nad jeziorem ogórkowym. 

W nadchodzący weekend w ramach Dni Czaplinka w Strefie Artystycznego Relaksu będą następujące wydarzenia:

W piątek - 14 lipca - godz.21.00 - koncert reggae - Dawid Albaaj

Sobota: 15 lipca - godz.15.00 - animacje dla dzieci - Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu

               - godz.19.00 - koncert zespołu coverowego - New Star

               - godz.21.00 - koncert zespołu rockowego - Ex Maanam

Niedziela: 16 lipca - godz.15.00 - przedstawienie dla dzieci "Zupa koncertowa"

W najbliższą sobotę ponownie Kalisz Pomorski stanie się światową stolicą ogórka. Sobotni festyn nad jeziorem ogórkowym rozpocznie się o godzinie 13-stej biegiem i marszem nordic walking. Półgodziny później rozpocznie się ceremonia topienia i wyławiania beczki z jeziora. O godzinie 17.00 zaczną się koncerty, a na scenie wystąpi duet Kuba i Kuba, Audiofeels i Peja. Po godzinie 21-scej na scenie wystąpią Milano, Skaner, a także Long z Juniorem. Sobota zakończy się dyskoteką pod gwiazdami. W niedzielę o godzinie 15.00 na plaży nad jeziorem Bobrowo zorganizowany zostanie koncert zespołu Prosto z mostu.

Kalisz Pomorski jest stolicą ogórka, ponieważ ma dogodne warunki do uprawy tych warzyw. Gleba w okolicach miasta jest żyzna, a klimat umiarkowany. Dodatkowo, w Kaliszu Pomorskim znajduje się wiele jezior, które są wykorzystywane do kiszenia ogórków.

Historia uprawy ogórków w Kaliszu Pomorskim sięga średniowiecza. W XVI wieku w mieście powstała pierwsza ogórkarnia. W XVIII wieku uprawa ogórków stała się bardziej popularna, a w XIX wieku Kalisz Pomorski stał się jednym z głównych ośrodków produkcji ogórków w Polsce.

W XX wieku uprawa ogórków w Kaliszu Pomorskim nadal się rozwijała. W latach 50. XX wieku w mieście powstała Fabryka Ogórków Kaliskich, która była jedną z największych fabryk ogórków w Polsce. Obecnie w Kaliszu Pomorskim znajduje się kilkanaście zakładów przetwórstwa ogórków.